Základní organizace ČSV Nechanice
  Raabova 110
  503 15   Nechanice
 
  IČ: 62691775
 VČELIN - VČELařská INzerc
 Aktuality
08.07.2019   Video z akce Medové slavnosti 2019 - Video z akce Medové slavnosti 2019
 
Chov čmeláků 03.12.2018   Chov čmeláků - Více informací o chovu čmeláku najdete na stránkách: www.cmelaci.cz www.chov-cmelaku.cz www.ceskycmelak.cz www.zelenadomacnost.com www.vcelkysamotarky.cz
 
EU zakáže pesticidy nebezpečné pro včely. Česko nesouhlasí, obává se z08.05.2018   EU zakáže pesticidy nebezpečné pro včely. Česko nesouhlasí, obává se z - Tři neonikotinoidní pesticidy, které jsou pro včely toxické, budou do konce roku v EU zcela zakázány, shodly se členské státy. Příspěvek zaslat přítel Pavel Tichý
 
25.02.2018   Bio včelaři a pesticidy - Dokument z Německa jak bio včelaři bojují s pesticidy
 
Včelí úl do obýváku? Šikovná a praktická konstrukce umožňuje snadnou i25.02.2018   Včelí úl do obýváku? Šikovná a praktická konstrukce umožňuje snadnou i - Ul je složený do tvaru hexagonu a ze 4 stran lze navázat dalším hexagonem. Mezi jednotlivými úly se nachází filtry a přitahují se k sobě magneticky.
 
06.12.2017   Proběhlo zasedání Republikového výboru ČSV - 25. a 26.11.2017 proběhlo jednání RV ČSV. Důležitým a jediným bodem odpoledního sobotního jednání byla situace ve společnosti Včelpo, spol. s r.o. RV schválil po dlouhé diskuzi jeho prodej.
 
28.04.2015   Dýchání včelího vzduchu - Přítel Pavel Tichý doporučuje podívat se na zajímavý odkaz týkající se bio včelařství, včelí muzeum, apiterapie (dýchání včelího vzduchu), zpracování dřeva
 
19.04.2015   Výroba izolovaných úlů - Přítel Peter Beran doporučuje podívat se na zajímavý odkaz týkající se výroby izolovaných úlů.
 
08.04.2015   Zajímavá videa o včelaření v Japonsku Německu a Polsku - Přítel Pavel Tichý doporučuje podívat se na zajímavá videa na youtube https://www.youtube.com/watch?v=-8WQxa_JaBE https://www.youtube.com/watch?v=0GWB4Deche0 https://www.youtube.com/watch?v=NkyKqHbQiZw
 Facebook

Medové slavnosti na zámku Hrádek u Nechanic a Včelařský den v Bažantnici Komárov v roce 2017

Základní organizace ČSV Nechanice ve spolupráci se včelařskou farmou Doležalův med a místopředsedou ZO Nechanice panem Tesařem se letos po prvý krát rozhodla Okresní včelařský den rozdělit z důvodu zvýšení kvality. Tradiční včelařský den pořádaný v Bažantnici Komárov, který z roku na rok získal na oblibě a zájmu včelařské a laické veřejnosti již kapacitně a obsahově nestačil pokrýt zájem veřejnosti. Proto jak se ukázalo na návštěvnosti a ohlasech bylo velice správné rozhodnutí akci tématicky a obsahově rozdělit.


 

32 Okresní včelařský den
 

Dne 18.6.2017 jsme v Bažantnici Komárov pro príznivce včelaření a odbornou včelařskou veřejnost připravili 32 Okresní včelařský den, který se obsahově změnil z jedné dlouhé přednášky na 3 kratší a svojí návštěvou nás poctili pan doktor Linhart s termosolárním úlem, pan Ing. Pavel Karásek ze společnosti Apis Digital z Karlových Varů nám představil jak funguji úlové váhy a proč jsou pro včelaře tak důležité. Poslední přednášku měl pan Ing. Zdeněk Kulhánek, který přednášel o apiterapii. Nechyběli také prodejci včelařský potřeb a chovatelé matek. 

1 ročník Medových slavností na zámku Hrádek u Nechanic proběhl 1.7.2017
 

Řekne-li se Medová slavnost, napadne skoro automaticky většině lidí na mysli med. Právem. Každodenní bytí nás přesvědčuje o tom, že starat se o Český med a celé včelařství je třeba nejen psaním článků a dobrovolným vzděláváním včelařů, ale aktivní propagací medu, medových výrobků a života včel u laické veřejnosti. Právě proto jsme se rozhodli včelaření a medové produkty přiblížit laické veřejnosti hravou a zábavnou cestou, kde se během dne zabavila celá rodina. A vybrali jsme první prázdninový den, na kterém byli pro rodiče připraveny přednášky o medu kde přednášeli skuteční odborníci: pan Evžen Báchor, pan Ing. Radim Kupka, pan Ing. Jozef Salaj a další. Přednášky byli připraveny formou ,,ochutnávky informací,, a pro více informací byl prostor ve včelařském stanu, kde se byla možnost danou problematiku dále rozvinout. Pro děti byla připravena včelařská stezka, kde se mohli hravou formou dozvědět více ze života včel. Na Medových slavnostech byl pro pro děti připraven další doprovodný program: sokolníci, králíci a psí agility, dětský dřevný kolotoč a dětský hasičský útok. Pro návštěvníky byli připraveny medové gastronomické speciality: medové pivo, medová zmrzlina, klobásky na medu a medová snídaně, která byla připravena z chleba s máslem a pastového medu, který chutnal opravdu výborně. Pastový med se velice dobře roztírá a dobře se odebírá ze sklenice, nestéká z krajíce chleba díky své krémovité konzistenci. Velikou výhodou pastového medu je bezpochyby fakt, že jsi vždy zachovává svoji krémovitou konzistenci, veškeré vitaminy nakolik nikdy neprošel a ani neprojde tepelnou úpravou. Za účelem volby nejlepšího medu a medoviny byli vyzváni všichni příchozí k ochutnávce různých medů a jejich hodnocení. Samozřejmě se jednalo pouze o subjektivní hodnocení, každý z nás má jinou chuť a i proto preferuje něco zcela jiného, než ten druhý. Z 29 anonymních vzorků hlasovalo 310 návštěvníků a zvolili jako Nejlepší med Medových slavností číslo vzorku 20 med od včelaře Daniela Petra z Nechanic, druhé místo obsadil med s číslem vzorku 8 od včelaře Petra Buriana z Hradce Králové. Na třetím místě byl vyhlášen nejlepším medem mikroregionu Nechanicko med s číslem vzorku 28 ze včelařství Evžen a Iva Báchorovi. V soutěži o nejlepší Medovinu mikroregionu Nechanicko soutěžilo 8 anonymních vzorků, celkově hlasovalo 260 návštěvníků a vyhodnotili za nejlepší medovinu vzorek číslo 7 ze včelařské farmy Doležalův med na druhém místě byla vyhodnocena medovina s číslem vzorku 5 od včelaře Daniela Petra z Nechanic, třetí místo vyhrála medovina s číslem vzorku 6 od pana doktora Jozefa Hoška - předsedu ZO ČSV Nechanice.

 

Nezisková a veřejně prospěšná akce Medové slavnosti zaměřena na zvýšení povědomí a zájmu veřejnosti Královéhradeckého kraje o med se značkou Český med a včelařství se opravdu povedla, akce se zúčastnilo 1820 návštěvníku. Díky podpoře ZO ČSV Nechanice, Okresní organizace ČSV Hradec Králové, Českého svazu včelařů, Královehradeckého kraje a města Nechanice a Agrodružstva Lhoty pod Libčany, včelařské školy Nasavrky se akce skutečně povedla a veškerý výtěžek z akce byl věnován na opravu zámku Hrádek u Nechanic a menší část pro rozvoj rodinného centra Atelier Petrlenka.

Během celé akce hrála středověká hudba Bohemian Bards, krátké vystoupení dětí z MŠ Sedlice a centrum Nechanice pod vedením paní Procházkové a koncertem zakončila Medové slavnosti hudební skupina Kantoři. Již pro Vás připravujeme další ročník a budeme se na Vás opět těšit na zámku Hrádek u Nechanic první prázdninový den 30.června 2018.

 

Mgr. Zuzana Samleková a Ing. Michal Vokřál, CSc.


Foto zde
Video zde 
Článek od paní předsedkyně Mgr. Jarmily Machové zde


Realizováno za finanční podpory Královéhradeckého kraje a Českého svazu včelařů, z.s.


Stránky VČELIN (VČELařská INzerce) slouží bezplatné inzerci se včelařskou tematikou.