Základní organizace ČSV Nechanice
  Raabova 110
  503 15   Nechanice
 
  IČ: 62691775
 VČELIN - VČELařská INzerc
 Facebook

Včela dělnice : článek od Prof.RNDr.Alese Macelu DrSc

  • Přidáno: 28.02.2015
Včelstvo je závislé na činnosti včel dělnic. Dělnice jsou nejpočetnější kastou včel v úlu. Líhnou se z oplozeného vajíčka 21. den od jeho položení do buňky. Během svého života projde každá včela dělnice všemi „zaměstnáními“, které v úle existují.
Po vylíhnutí, již po několika málo hodinách se z nich stávají čističky, jejichž úkolem je vyčistit buňky a připravit je matce k zakladení.
Od čtvrtého dne se stávají krmičkami. Nejprve se starají o zásobování včelích larev potravou, zhruba od šestého dne začínají krmit matku mateří kašičkou a stávají se z nich tzv. kojičky. Tato změna souvisí se zvyšující se sekrecí hltanových žláz, jejichž výměsek je součástí mateří kašičky. Mateří kašička je skutečný koktejl vysoce účinných biologických látek. Obsahuje celý komplex vitamínů B, přitom vitamín B5 a B6 ve vysokých koncentracích, dále vitamíny A, C, D a E, různé minerální látky, prakticky celé spektrum aminokyselin a řadu baktericidních a virocidních látek.
Dvanáctý den se stávají stavitelkami, které staví včelí dílo. Změna z kojiček na stavitelky je opět podmíněna aktivací voskotvorné žlázy, kterou mají včely dělnice na zadečku. Tato žláza tvoří při vhodných podmínkách voskové šupinky, které včely sbírají a zpracovávají svými kusadly a tvoří z nich stěny buněk plástu.
V dalším stádiu funkčního vývoje se včely dělnice stávají strážkyněmi česna. Stávají se jimi 18. den po vylíhnutí. Jejich úkolem je propouštět do úlu jen vlastní včely. Rozpoznání umožňuje strážkyním zvláštní vůně včel, která je pro daný úl specifická. Tato vůně je produktem vonných žláz (tzv. žlázy Nossonovy) a jejich produkt je pro každé včelstvo jedinečný (matky tuto žlázu nemají vyvinutu).
Od 21. dne začnou dělnice opouštět česno a stávají se z nich létavky. Jejich úkolem je donášení potravy a vody do úlu. To činí až do své smrti vyčerpáním. V době snůšky se dělnice dožívají 30-40 dnů. Mimo toto období se dožívají až několika měsíců.
Stránky VČELIN (VČELařská INzerce) slouží bezplatné inzerci se včelařskou tematikou.