Základní organizace ČSV Nechanice
  Raabova 110
  503 15   Nechanice
 
  IČ: 62691775
 VČELIN - VČELařská INzerc
 Facebook

Trubec : článek od Prof.RNDr.Alese Macelu DrSc

  • Přidáno: 28.02.2015

Trubec ve včelstvu představuje biologicky samčí pohlaví. Je robustnější než včela a na rozdíl od dělnice a matky nemá žihadlo. Trubci se líhnou z neoplozených vajíček, která matka naklade do trubčích buněk, tzv. trubčiny. Líhnou se za 24 dní po nakladení. Trubčí buňky jsou větší než dělničí a na plástu, pokud jsou zavíčkovány, působí hrbolatě, protože jsou vyšší než buňky dělničí.

Neoplozená vajíčka jsou do trubčích buněk matkou zpravidla kladeny jen v jarních a letních měsících. V té době může být ve včelstvu několik set až několik tisíc trubců. Na konci léta dělnice z úlu trubce vyženou. Ne že by je neměly rády, ale trubci spotřebují mnoho potravy a vzhledem k tomu, že již není žádná vydatná snůška, jsou včelám na obtíž. V zimních měsících se trubci v úlech prakticky nenacházejí. Pokud ano, signalizuje to, že může být ve včelstvu nějaký problém.


Hlavním posláním trubce je oplození matky. Původně se trubcům ani jiné poslání nepřipisovalo. Dnes je jasné, že trubci jsou nedílnou součástí včelího společenství a kromě oplozování matky se podílejí na zahřívání plodu a udržování „pracovní nálady“ včelstva. Zároveň, díky svému apetitu, tlumí rojovou náladu, tj. odčerpávají přebytečnou krmnou kašičku od včel kojiček a tím, svým způsobem, vyrovnávají poměr mezi nabídkou krmné kašičky a otevřeným plodem ve včelstvu.


Trubci v letních měsících, kdy dochází k rojení, vyletují z úlů každé odpoledne a shromažďují se na shromaždištích, která jsou každý rok prakticky na stejném místě. Nacházejí se většinou ve výšce mezi 10 až 50 metry nad zemí a v průměru dosahují až 100 metrů. Tam vyčkávají na panenské matky, které za letu oplodí. V zadečku trubců je místo žihadla umístěn složití kopulační orgán, penis, který se po vydráždění vysune ze zadečku a je připraven na kopulaci s matkou. Zvláštností je, že trubec po vysunutí penisu umírá, ať se s matkou pářil a vstřikl do ní spermie či se s matkou nepářil.

Osud trubců je smutný. Nejenže se jich o jednu matku při páření dělí až 10, nejenže umírají po vzrušení i bez kopulace, ale jejich život je velice krátký, umírají nejčastěji mezi 15 až 40 dnem života.

Stránky VČELIN (VČELařská INzerce) slouží bezplatné inzerci se včelařskou tematikou.