Základní organizace ČSV Nechanice
  Raabova 110
  503 15   Nechanice
 
  IČ: 62691775
 VČELIN - VČELařská INzerc
 Facebook

Napsali o nás - Potravinářský obzor, číslo 3 rok 2019

  • Přidáno: 22.10.2019

Zámek Hrádek u Nechanic býval letním sídlem významného mecenáše včelařů Jana hraběte Harracha. I proto se zde koncem června uskutečnila již třetí akce Medové slavnosti. Navzdory tomu, že včelařství je v poslední době na vlně obliby, včely, Český med, medovina a další medové výrobky stále potřebují popularizaci. To také bylo hlavním záměrem uvedené akce. 

Dětem s dětmi

I když se úly s včelami stále častěji objevují na střechách městských domů a je zřejmé, že lidé si význam včel uvědomují, je na nás toto vědomí přenést i na nejmladší generaci. I proto včelí naučná stezka, skleněné úly s živými včelami, ochutnávky, vytáčení medu a další akce cílily právě na děti s cílem rozšíření jejich obzorů o existenci a funkci včel. Snad nejlépe však v tomto směru zapůsobila představení samotných dětí z Mateřské školy Osice a Mateřského centra Nechanice. Obě vyvolala velký zájem nejen rodičů. Současně potvrdila, že například takové pojmy jako včelí královna, dělnice a jiné již i díky nacvičenému pásmu „Ze života včel“ nejsou předškolákům cizí.

Medová snídaně

Jak jinak přesvědčit rodiče, ale i jejich ratolesti ke konzumaci medu, než jeho vlastní ochutnávkou? Byl o ní velký zájem bez ohledu na věkovou kategorii. Krajíček regionálního chleba pomazaný regionálním máslem a medem přesně splňoval představy projektu Medová snídaně podporovaného Ministerstvem zemědělství od roku 2015. Od vzniku projektu se do něho zapojilo již 400 škol a školek po celé České republice. Školy z vlastních zdrojů hradí pouze chléb a máslo. Med a lektoři jsou zdarma. V projektu jde nejen o podporu konzumace Českého medu hlavně mladou generací, ale také o podporu regionálních potravin, regionálního patricionizmu a českého zemědělství. Zdejší „terénní“ prezentace, při které díky zájmu včelařky málem nestačili krajíce chlebů natírat medem, zcela jistě zaujala hlavně děti. Snad zde i jejich rodiče pochopili, že k ranní snídani je výhodnější použít Český med a vyřadit přeslazené pomazánkové náhražky. Pro namazání chleba medem, zvláště dětem je ideální pomazánkou pastový med, neboť nestéká a přitom zůstává vždy měkký a vláčný.

Apiterapie a apiterapeutické produkty

Med je třeba zařadit mezi léčiva. Tak by bylo možné zhodnotit vystoupení Moniky Jindrové z České apiterapeutické společnosti. Nejenže dokázala zaujmout výkladem profesionální zdravotní pracovnice, ale také přesvědčila nejednoho posluchače bohatými praktickými zkušenostmi s léčením řady chorob včelími produkty. Zkušenosti získala nejen na zahraniční praxi v Rusku, ale také při výrobě vlastních včelích produktů a jejich uplatňování ve zdejší praxi. Za nejzajímavější informace lze pokládat možnosti použití včelího jedu stejně jako pobytu v apidomku. Včelí jed je unikátní léčivo. Skvělé výsledky si připisuje u roztroušené sklerózy, bolestech zad a kloubů, při léčbě křečových žil a revmatismu. Myšlenka pobytu v apidomku je založena na principu toho, že včely přirozeně vysílají několik vlivů: ultračervené záření, elektromagnetické pole, úlový vzduch, svou vlastní bioenergetiku a mikrovibrace. Tyto vlivy jsou prospěšné u pooperačních stavů, psychických obtížích, migrénách, při léčbě zlomenin, bolestech kloubů a zad, léčbě vysokého a nízkého tlaku, u arytmií srdce, poruch nervových vzruchů, neplodnosti a mnohých dalších. „Který med je nejlepší“? Samozřejmě ten, který chutná právě jen a jen jim! I proto je třeba si najít svého včelaře ve své blízkosti!

Autor článku - Michal Vokřál

    Momentálně není k dispozici žádný komentář


    přidat komentář

    Stránky VČELIN (VČELařská INzerce) slouží bezplatné inzerci se včelařskou tematikou.